Czy należy zwracać uwagę na sposób karmienia i odpowiedni dobór karmy dla psa?

Ilość posiłków, jakie powinno się podawać psu domowemu jest uwarunkowana od jego wieku i rasy. Dwukrotnie, lub trzykrotnie w przeciągu dnia należy żywić szczeniaki. Jest to obowiązkowe ze względu na to, iż małe pieski w etapie wzrostu posiadają większe zapotrzebowanie na białko oraz biopierwiastki zawarte w jedzeniu. przy czym mają niewielkie żołądki. Psy stare wolno żywić tylko raz dziennie, należy natomiast zadbać o wartości kaloryczne takiego posiłku. Inaczej należy karmić pieski bardzo duże oraz olbrzymich ras. Potrzebują one co najmniej dwóch posiłków w przeciągu dnia.

Jak karmić pieska?

Powodem tak niskiej ilości posiłków, które należy podawać pieskowi, jest ich własny, odziedziczony po przodkach system pożywiania. Pies pochodzi od wilka. Te zwierzęta polują w grupach, zabijając zwierzęta zdecydowanie większe od nich. Trudnym byłoby osiągnięcie tego poprzez zaledwie jednego spośród nich. Wynikiem współpracy jest duży pokarm, jakim potrafi najeść się cała wataha.

Każdorazowe polowanie znamionuje zatem sporą działkę mięsa dla każdego osobnika. Stanowi ona zapasy wystarczające aż do przyszłego polowania. Lecz moment kolejnej możliwości do posiłku jest niewiadomą. Właśnie dlatego wilki przymuszone były na wyrobienie schematu, jaki pozwoli im spożywać nieregularnie, a jednocześnie sowicie.
Psy posiadają właśnie ten sam mechanizm jedzenia. Odruchowo jedzą zatem o wiele więcej, niż muszą do pozbycia się poczucia głodu. Dlatego też można oglądać, iż domowe psiny konsumują pełną, lub prawie całą miskę żywności na raz. Mimowolnie wręcz jedzą tyle, ile tylko mogą, żeby przygotować nadmiary. Naturalny psi instynkt łowczy sprawia, iż te zwierzęta nieraz się przejadają. Należy zatem dopasować sposób karmienia psa w taki sposób, żeby uniknąć przekarmienia zwierzęcia oraz narażenia go na częste przypadłości.

Jak karmić pieska?

Jak często żywić pieska?

Czworonogom domowym zaleca się dostarczać pożywienie wyłącznie raz dziennie. W pełni spełni to ich zapotrzebowanie na pokarm. Należy jednak działać inaczej kiedy pupilkiem jest czworonóg rasy olbrzymiej. Te stworzenia wymagają rozłożenia posiłku na choć dwie porcje. Mają one wielkie organizmy, a zatem zapotrzebowanie na czynniki odżywcze jest wysokie. Takie pieski nie mają jednak na tyle wielkich żołądków, by były w stanie pomieścić potrzebne im ilości pożywienia.

Jeśli chodzi o nader optymalne żywienie psów dużych, to najzdrowszym sposobem będzie udzielanie im żywności suchej. Ważne jest jednak to, aby kupować specjalną żywność przeznaczoną dla psów tejże rasy. Jest ona wykonana w taki sposób, by w jak najmniejszej liczbie żywności zawarte było możliwie jak najwięcej istotnych składników spożywczych. Powoduje to, iż pieski ras olbrzymich mogą być karmione sporadycznie, przy czym nie obciążają układu żywieniowego zbyt dużą ilością pożywienia.