Stres u kota wiadomości dla właścicieli kotów.

Koty są gatunkiem zwierząt, u których niezwykle łatwo jest wywołać stres. Warto więc by właściciel wiedział na jakie oznaki u swojego kota zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK ROZPOZNAĆ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną reakcją organizmu na wydarzenia wywołujące niepokój, czyli stresory. Czasami stres wywołują zmiany, a nasze zwierzęta są na nie szczególnie wrażliwe. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są uciekające do tyłu; dużo mruczeć albo miauczeć; nadmiernie się myć; mieć spocone opuszki łap; drżeć; gubić sierść, ocierać się, oraz wykazywać nadmierną chęć uwagi lub zabawy, bądź wręcz przeciwnie – unikać jej i się ukrywać. Napinanie ciała i zmiany w rutynowych czynnościach także powinny zwrócić naszą uwagę. W przypadkach skrajnego, utrzymującego się stresu koty mogą też wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. gryzienie własnego ciała), albo wymiotować bądź dostać biegunki.
Oczywiście symptomy tego typu powinny być najpierw skonsultowane z weterynarzem żeby wykluczyć przyczyny chorobowe.

JAKIE BYWAJĄ POWODY STRESU U KOTA?
Koty nietrudno wpadają w stres. Często opiekun nie uświadamia sobie, że prosta czynność taka jak np. przestawienie mebli może wywołać u zwierzaka niepokój. Na jakie stresory zwierzęta są więc wrażliwe? Są to m.in.:
przeprowadzka – znaczny stres, koty uznają miejsce zamieszkania jako swoje terytorium
pojawienie się nowego lokatora lub innego zwierzęcia
wyjazd opiekuna
remont lub przestawienie mebli
mała stymulacja – zwierzę się nudzi, niewiele się bawi
samotność
hałas
zbyt mała przestrzeń – także obecność innych zwierząt
podróż – zwierzęta są domatorami, nie lubią być odciągane od swojego terytorium
zmiany rytmów dnia
zmiana właściciela
śmierć albo wyprowadzka domownika
uraz
choroba
przemoc
pozbawienie kryjówki.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Jeśli możliwe – najlepiej usunąć przyczynę stresu. Zmiany typu nowy kot w rodzinie powinniśmy przeprowadzać powoli – początkowo oswajając i przyzwyczajając koty do wspólnego pobytu po kilka minut dziennie i stopniowo przedłużając ten czas. Przydać się mogą kocie transportery w przeprowadzeniu tej operacji. Jeśli głównym problemem naszego kota jest nuda, warto kupić wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo korzystna jest także wspólna zabawa z opiekunem, głaskanie i tulenie się do zwierzaka, a także spokojne mówienie do niego. Zwierzak powinien mieć też zapewnioną kryjówkę, domek, miejsce do schowania się. Innym pomysłem na złagodzenie cierpienia naszego kota są produkty z feromonami dla kotów, w formie np. obroży czy aerozolu. W sprzedaży istnieją także produkty z L-teaniną lub L-tryptofanem w postaci np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Trzeba jednak mieć na uwadze, że są to rozwiązania doraźne np. w przypadku konieczności zawiezienia gdzieś kota.

furminator dla kota