Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, stała się lubianym pupilem. Ze względu niewielkie wymiary jest ciekawą alternatywą dla tych z nas, dla których niemożliwe jest posiadanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada dużych wymagań, jeśli chodzi o pokarmu – jest zwierzęciem żywiącym się roślinami, przede wszystkim sianem. Dietę świnki morskiej można urozmaicać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Trzeba zagwarantować śwince stały dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej ze ściółką i odpowiednimi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Śwince morskiej można zakupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy z pewnością w większości sklepów z akcesoriami dla zwierząt lub w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, ponieważ zwierzęta te nie przepadają za wspinaniem się. Dlatego ważna jest wielkość dna klatki. Spód klatki może być zrobiony z plastiku, a pręty z metalu. Najmniejszym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy kupić klatkę o większym rozmiarze, szczególnie gdy zamierzamy hodować tam więcej zwierząt.Ważnym jest, by pręty w klatce nie były rozstawione w dużych odległościach, gdyż może to grozić utknięciem świnki pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy pokryć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj ściółką klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są tanie i dobrze nadają się jako podłoże klatki. Minusem trocin jest fakt, że pylą i wylatują poza klatkę. Alternatywą jest granulat, który wykazuje się wysoką chłonnością, ale jest trochę twardszy w porównaniu do trocin. Ponadto istnieją maty dla gryzoni, z którymi nietrudno zadbać o czystość w klatce, jednak ich wadą jest brak możliwości kopania w ściółce, co gryzonie lubią.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Żeby uprzyjemnić klatkę swojej świnki morskiej warto ulokować w środku potrzebne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka będzie czuć się bezpiecznie, ponieważ będzie miała norkę, w której będzie mogła udać się aby odpocząć lub odstresować się, gdy pierwszy raz przyniesiemy ją do domu.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html karma dla kotów