Wybór smyczy do tresury psa – na co należy zwrócić uwagę?

Młody i rozbrykany a ponadto pełen siły psiaczek, nie potrafi długo skupić się na danej czynności. Na tresurę pieska należałoby wybrać dobry czas także sprzyjające okoliczności. Tresurę należy rozpocząć od zakupu odpowiedniej smyczy dla naszego czworonoga. Długość smyczy zależna jest od wielkości psiny, ale również naszego wzrostu, tak by dawała swobodę ruchów czworonogowi i właścicielowi.

Na starcie należałoby kupić się smycz automatyczną, jaka ma pozwolić na natychmiastowe zareagowanie na nieplanowany ruch naszego psa. Potem należy kupić obroże, jeśli posiadamy sporego psa to powinniśmy kupić obrożę łańcuszkową, która dopuści nam pełniejszą kontrolę nad psem. Musimy pamiętać, że obroża musi być odpowiednia do wielkości oraz zachowania pieska. Jeżeli już nabyliśmy potrzebne rzeczy, możemy już przystąpić do ćwiczenia umiejętności chodzenia przy nodze pana. Powinniśmy niemniej pamiętać, aby na początku uczyć naszego czworonoga chodzenia przy nas. Z czasem wypuszczanie psa na spacerze lecz o parę kroków przed nami jest to drugi krok tresury. Ważne jest by czworonogowi wydawać jasne oraz proste polecenia, najlepiej mówione zawsze tym samym tonem.

tresura psa

Ponadto, jakikolwiek przejaw posłuszeństwa należy nagradzać ulubionym smakołykiem. Nie zawsze pierwsza nauka chodzenia na smyczy musi zakończyć się sukcesem. Na wstępie, trudno może być nam skłonić czworonoga do zwrócenia uwagi lub też wymuszenia większej koncentracji na konkretne polecenia. Jeżeli na spacerze czworonóg przesadnie ciągnie i próbuje wybiegać już na kilka kroków przed posiadacza, należy go odciągnąć lekko do tyłu, polecając tym samym, że oczekujemy tempa równego naszemu. Jeżeli natomiast nasz psina idzie zbyt wolno, musimy trochę go podciągnąć do przodu lub zachęćmy krótkim lecz wspólnym biegnięciem. Jeżeli jednak uda się psu podołać naszym oczekiwaniom i właściwie wypełnić polecenia, zdecydowanie doceńmy go miłym smakołykiem.

Nauczenie naszego czworonoga chodzenia na smyczy nie tylko podczas pierwszych spacerów, lecz również nauka podstawowych instrukcji nie musi być trudne. Trzeba tylko wytrwałości, a przede wszystkim systematyczności. Wtedy właśnie zaplanowany wynik domowej tresury jest prostszy do uzyskania.